SOŁTYSI

Sprawy ważne i całkiem błahe.
SiadłoGórne
Posty: 15
Rejestracja: 2011-03-27, 11:31
Lokalizacja: Siadło Górne
Kontakt:

SOŁTYSI

Post autor: SiadłoGórne » 2011-03-28, 13:33

Witam!!!

W naszej gminie trwają wybory sołtysów, i z tego co się orientuje frekwencja jest nie za ciekawa.
Jak myślicie co jest tego przyczyną?
Jak spostrzegani są sołtysi w waszych miejscowościach?

W Siadle Górnym jesteśmy jeszcze przed wyborami i przyznam się że to będą moje pierwsze wybory sołtysa w których zamierzam brać udział. I nie jest to związane z moim wiekiem, ponieważ uprawnienia miałam już 4 lata temu, ale nie interesowało mnie to, a co za tym idzie, często nie wiedziałam że wybieraliśmy sołtysa. Myślę że było to związane z moją niedojrzałością i złym spostrzeganiem roli jaką pełni sołtys.

Jak większość osób byłam przekonana że powołany został on do zbierania podatków i realizowania naszych pomysłów. Nie uwzględniałam swojej roli w tych działaniach. Teraz już wiem, że żeby praca sołtysa była skuteczna, to nie wystarczy jego aktywność ( on sam jeden nic nie zdziała) ale zaangażowanie wszystkich mieszkańców danej społeczności. Sołtys powinien być liderem który wspólnie z pozostałymi mieszkańcami wyznaczy cele i sposoby ich realizacji. Jednak żeby coś takiego osiągnąć społeczność musi być zintegrowana, musimy przedewszystkim znać swoje predyspozycje osobowościowe.


Zachęcam do dyskusji :-)
Pozdrawiam!!!

In shadow
Posty: 302
Rejestracja: 2010-10-14, 16:21
Lokalizacja: z UE

Post autor: In shadow » 2011-03-28, 17:02

SiadłoGórne pisze:Witam!!!

W naszej gminie trwają wybory sołtysów, i z tego co się orientuje frekwencja jest nie za ciekawa.
Jak myślicie co jest tego przyczyną?
Jak spostrzegani są sołtysi w waszych miejscowościach?

nie interesowało mnie to, a co za tym idzie, często nie wiedziałam że wybieraliśmy sołtysa. Myślę że było to związane z moją niedojrzałością i złym spostrzeganiem roli jaką pełni sołtys.
)
Myślę,ze odpowiedziałaś sama sobie na pytanie o frekwencję. Samorządność, wybory , budowanie społeczeństwa obywatelskiego trzeba zacząć od podstaw.Od informowania. Sama powiedziałaś,ze nie widziałaś o odbywających sie wyborach. Najpierw informacja, która dotrze do każdego następnie, budowanie poczucia więzi i odpowedzialności za własne otoczenie.Uświadamianie ludziom,że komfort życia w ich najbliższym otoczeniu tez zależy od nich samych i ze maja na to wpływ. To czy ludzie będą chcieli skorzystać z tego prawa to ich wola, ale widzieć i mieć świadomość powinni mieć WSZYSCY.
Istniej narzędzia by ludziom ułatwić działanie i aktywizację. jak choćby stworzenie funduszu sołeckiego-Dzisiaj ma sie odbyć głosowanie za odrzuceniem funduszu sołeckiego. Ciekawe jak głosowali nasi radni-by ludziom żyło sie lepiej. Poczekamy zobaczymy kto faktycznie chce działać dla dobra ludzi.Komu zależy na tym by społeczeństwa wsi miały zagwarantowane srodki finansowe którymi mogłby dysponować według woli mieszkańców określonej na zebraniu wiejskim.
Tak więc brak informacji. Brak woli stworzenia ludziom warunków by decydowali o sobie. To można zmienić-tylko trzeba chcieć i mieć na uwadze społeczeństwo a nie własne cele i interesy
Stanisław Dziwisz
" Kto doświadczył cienia, wie, że czasem w cieniu lepiej widać rzeczy, które są w świetle."

Tomekk
Posty: 39
Rejestracja: 2011-01-11, 16:58
Lokalizacja: Barnisław

Post autor: Tomekk » 2011-03-29, 14:50

a ja czekam na kandydatów w swojej miejscowości,ciekawy jestem jakie mają zamierzenia, osiągniecia, możliwości,ale coś kandydatów póki co niewielu widać-boją się czy co?

Jeżeli myślą,że pojawią się nagle na zebraniu sołeckim i otrzymają mój głos-to pomyłka.

Swojego kandydata już mam,ale ciekaw jestem "czym" błysną pozostali(?),bo wg mnie to niektórzy z nich po prostu się ośmieszają z tym kandydowaniem i tyle.

Na tym stanowisku nie wystarczy chcieć byc sołtysem-trzeba działać!

Dlatego nie bede ukrywać,że nie będę głosował za obecnym sołtysem-nie było jego dzialań przez ostatnie lata jak tu mieszkam to cudu nie należy się spodziewać...

Faryzeusz
Posty: 43
Rejestracja: 2011-01-05, 11:58
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Faryzeusz » 2011-03-29, 15:01

Powodzenia,w Barnisławiu wygra Danuśka jak co 4 lata-układów rodzinnych nie przeskoczysz,ale próbuj ,próbuj wspierać swojego kandydata kimkolwiek on jest -udanej zabawy!
fair

Tomekk
Posty: 39
Rejestracja: 2011-01-11, 16:58
Lokalizacja: Barnisław

Post autor: Tomekk » 2011-03-29, 15:24

to po co w ogóle robić wybory???!!! chyba coś tu nie gra,ja w każdym razie 'myślę inaczej' hehehe.
I masz racje Faryzeusz zabawa bedzie super-nie dziekuje żeby nie zapeszyć.

In shadow
Posty: 302
Rejestracja: 2010-10-14, 16:21
Lokalizacja: z UE

Post autor: In shadow » 2011-03-29, 18:05

Pan Szczuplak jako sołtys, jak i reszta Klubu Przyjaciół Gminy Kołbaskowo wczoraj głosowała przeciwko uchwaleniu Funduszu Sołeckiego. Trudno zrozumiec jak sołtys, mieszkańców własnej wsi pozbawia mozliwości decydowania, a przede wszystkim pozbawia zagwrantowanych w budżecie srodków na realizację potrzeb wsi! teraz rozumiem to wazeliniarstwo-trzeba sie podlizywac Wójtowi zeby otrzymac jakiekolwiek pieniadze, bo będa przyznawane w/g klucza 'Jak chcę to dam, a jak nie to nie", niż miec zgodnie z regułami i prawem środki zagwarnatowane w budżecie.
Pan Zubel głosując wczoraj przeciw Funduszowi Sołeckiemu chyba zapomniał,ze jest członkiem PO. Wszak Fundusz Sołecki to pomysł PO właśnie. teraz jest juz tylko członkiem....KPGK.
Stanisław Dziwisz
" Kto doświadczył cienia, wie, że czasem w cieniu lepiej widać rzeczy, które są w świetle."

SiadłoGórne
Posty: 15
Rejestracja: 2011-03-27, 11:31
Lokalizacja: Siadło Górne
Kontakt:

Post autor: SiadłoGórne » 2011-03-30, 08:10

Porażka...jak można działać przeciwko swojemu ugrupowaniu, a przed wszystkim przeciwko osobom którzy mu zaufali i wybrali go na sołtysa.

Czyli mam rozumieć że w gminie nadal rządzi jedna osoba- tak samo jak było za poprzednich kadencji???
Pozdrawiam!!!

aga
Posty: 4
Rejestracja: 2011-01-03, 10:46
Lokalizacja: barnisław

Post autor: aga » 2011-03-30, 11:51

Faryzeusz pisze:Powodzenia,w Barnisławiu wygra Danuśka jak co 4 lata-układów rodzinnych nie przeskoczysz,ale próbuj ,próbuj wspierać swojego kandydata kimkolwiek on jest -udanej zabawy!


od kiedy to wybieranie nowego sołtysa można nazwać udaną zabawą ????

Faryzeusz
Posty: 43
Rejestracja: 2011-01-05, 11:58
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Faryzeusz » 2011-03-30, 12:34

oj nie znasz kolezanko zbyt wielu mieszkancow Barnislawia,a zabawa polga natym,ze obojetnie kto bedzie innym kandydatem i tak soltysem zostanie Danuska!
fair

aga
Posty: 4
Rejestracja: 2011-01-03, 10:46
Lokalizacja: barnisław

Post autor: aga » 2011-03-30, 18:45

niech mi pan uwierzy drogi Faryzeuszu ze cztery lata zupełnie wystarczyły aby poznać tą wieś i domyślić sie co jest pięć - wszędzie tak jest że na układy nie ma rady - a szkoda bo tracą na tym inni i sami tak naprawdę nie wiedzą jak bardzo -ja również jak pan Tomek mam swojego kandydata i będę próbować pozdrawiam

Awatar użytkownika
Małgorzata Klebańska
Posty: 538
Rejestracja: 2006-06-30, 08:20
Lokalizacja: Barnisław

Post autor: Małgorzata Klebańska » 2011-03-31, 08:07

Ja to mam dylemat z tym głosowaniem hihihi.
Faryzeusz,a Ty to tak z przekąsem o tych wyborach czy na żarty czy jak,bo był moment na tym forum również,że niekoniecznie utożsamiałeś się z obecną sołtys i poprzednią władzą więc nieco sie pogubiłam,a może jakaś zmiana opcji u Ciebie nastąpiła?

Faryzeusz
Posty: 43
Rejestracja: 2011-01-05, 11:58
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Faryzeusz » 2011-03-31, 08:52

I joked
fair

andrzej1963
Posty: 161
Rejestracja: 2010-11-17, 08:23
Lokalizacja: Przecław

Post autor: andrzej1963 » 2011-03-31, 19:13

Małgorzata Klebańska pisze:Ja to mam dylemat z tym głosowaniem hihihi.
Może po prostu na siebie? Prosze się nie krępowac.
andrzej1963

Awatar użytkownika
Małgorzata Klebańska
Posty: 538
Rejestracja: 2006-06-30, 08:20
Lokalizacja: Barnisław

Post autor: Małgorzata Klebańska » 2011-04-01, 10:18

dziękuję za radę życzliwego forumowicza :)

SiadłoGórne
Posty: 15
Rejestracja: 2011-03-27, 11:31
Lokalizacja: Siadło Górne
Kontakt:

Post autor: SiadłoGórne » 2011-04-02, 20:13

Słuchajcie jak to jest z tym informowaniem o terminie wyborów? U nas sołtysa będziemy wybierać 14 kwietnia, i jeszcze dziś na tablicy ogłoszeń nie było żadnej informacji. A poza tym nie wiadomo kto zamierza kandydować - wielka tajemnica!!!
Chciałabym uczestniczyć w tych wyborach, jednak nie mieszkam w Siadle Górnym od urodzenia i obecnie znam nie wiele osób, jakoś tak nie było okazji (a Zebrań wiejskich również nie było, albo były ale o nich nie wiedziałam)...- jestem ciekawa tych wyborów!!!
pozdrawiam
Pozdrawiam!!!

ODPOWIEDZ